W jaki sposób utrzymać kondycję i nie zwariować? Czyli uprawianie aktywności fizycznej w czasach pandemii.

Już ponad 8 miesięcy musimy stawiać czoła nowej rzeczywistości. Koronawirus sprawił, że nasze życie obróciło się o 180 stopni. Od pół roku głównym tematem, poruszanym przez mass media jest kryzys epidemiologiczny, który poruszył cały świat. Wszyscy zaczęli śledzić sytuację związaną, z coraz to liczniejszą liczbą zachorowań. Polacy zwariowali. Wszyscy zaczęli gromadzić zapasy, sklepowe półki pustoszały w mgnieniu oka. Część pracodawców postanowiła wysyłać swoich pracowników na pracę zdalną, część z nich była zmuszona natomiast do masowych zwolnień. Zaczęto zamykać szkoły, uczelnie, galerie handlowe, puby, restauracje, kina, teatry, a także siłownie. Cały świat zamarł, zakazano podróżowania, wszyscy byli zmuszani do tego, aby zostawać w domu, dla bezpieczeństwa własnego, jak i innych. Nakazano noszenie maseczek, dbanie o higienę, częste mycie dłoni i używanie płynów antybakteryjnych.

W czasie wakacji poluzowano, wcześniej ustanowione restrykcje, ale obecnie znowu do nich powrócono. Wszyscy byli już przekonani, że będziemy mogli normalnie funkcjonować, ale niestety.

Wiele branży ponosi wielkie straty związane ze wstrzymaniem swojej działalności, jedną z nich jest branża sportowa, a mówiąc dokładniej, siłownie. W chwili obecnej ciężko jest uprawiać sport w tradycyjnej formie. Wspomniane siłownie są pozamykane, a uprawianie sportu na świeżym powietrzu w maseczce nie brzmi atrakcyjnie. Dlatego nasuwa się pytanie, w jaki sposób utrzymać kondycję i nie zwariować?

Nie wszystkie obiekty są zamknięte. W Gdańsku, przykładowo można skorzystać z zajęć yogi lub tańca. Ale nasuwa się pytanie, czy skoro siłownie zostały zamknięte, to czy podobny los nie czeka pozostałych obiektów, w których można uprawiać aktywność fizyczną? Dlatego jedną z najsensowniejszych alternatyw jest wykonywanie ćwiczeń w domu.

Ktoś może powiedzieć, że to nie jest to samo, co ćwiczenia na siłowni, ale sądzę, że lepsze to niż siedzenie na kanapie i jedzenie kolejnego lukrowego pączka z nadzieniem czekoladowym. Co prawda nie każdy może mieć warunki do tego, żeby ćwiczyć w domu: sąsiedzi, brak wystarczającej ilości miejsca, brak pomysłu na ćwiczenia, brak profesjonalnego sprzętu. Mogę udowodnić jednak, że trochę chęci i wszystko da się zrobić.

Po pierwsze, wystarczy tylko kawałek podłogi (ja ćwiczę na niecałych 10 m2).

Po drugie, sąsiedzi to nie problem-wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń, żeby nie robić dużego hałasu.

Po trzecie, brak pomysłu na ćwiczenia, w dobie internetu i wszelkiego rodzajów filmikach na youtubie, nie stanowi problemu. Możesz wybrać ćwiczenia na każde partie ciała, ćwiczenia odchudzające, rozciągające, ćwiczenia na kręgosłup, yogę, taniec i wiele wiele innych…

Po czwarte, sprzęt, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na drogi sprzęt do ćwiczeń to z pewnością wystarczą Ci ciężarki w postaci butelek z wodą.

Reasumując, jeśli chcemy być w dobrej formie psychicznej i fizycznej, sami musimy zadbać o swoje zdrowie. Największymi plusami ćwiczeń w domu jest to, że sami ustalamy sobie najodpowiedniejszy moment, w których chcemy ćwiczyć, a także zaoszczędzamy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dotarcie do siłowni lub sali fitnes.

Jeśli martwisz się, że zamknięte są siłownie, a bieganie będzie musiało się odbyć w maseczce, nie myśl o tym, tylko zacznij ćwiczyć na własną rękę w najbardziej komfortowej siłowni, jaką jest Twój dom.

Źródła fotograficzne:

https://everethnews.pl/newsy/nowelizacja-ustawy-o-covid-19-ozzpip-protestuje/
https://ohme.pl/zdrowie/ziola/czosnek-niedzwiedzi-uprawa-sadzonki-przepis-na-pesto/
https://www.national-geographic.pl/uploads/media/default/0014/05/joga.jpg
https://thumbs.dreamstime.com/z/plastikowe-butelki-woda-mineralna-na-bielu-
https://www.youtube.com/channel/UCpeConlirGc-411oTIJZ79A
https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fgratka.pl%2Fblog%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F05%2Fsi%25C5%2582ownia.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fgratka.pl%2Fblog%2Fsport-rekreacja%2Fniezbedne-akcesoria-na-trening-na-silowni%2F89864%2F&tbnid=Jo3_ZZa4vY_z3M&vet=12ahUKEwjL0svWntDsAhXKuCoKHXOtCNYQMygNegUIARDeAQ..i&docid=rKgLP6tG36jSeM&w=2120&h=1415&q=silownie%20koronawirus&hl=pl&safe=active&ved=2ahUKEwjL0svWntDsAhXKuCoKHXOtCNYQMygNegUIARDeAQ
https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fegpp.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F03%2F3488994.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fegpp.pl%2Fod-soboty-nieczynne-m-in-silownie-i-baseny-od-poniedzialku-zakaz-wesel-w-czerwonej-strefie%2F&tbnid=65mLHXFC_-7vKM&vet=12ahUKEwjL0svWntDsAhXKuCoKHXOtCNYQMyg0egQIARAg..i&docid=4IAfXC_h4zsyBM&w=900&h=506&q=silownie%20koronawirus&hl=pl&safe=active&ved=2ahUKEwjL0svWntDsAhXKuCoKHXOtCNYQMyg0egQIARAg
Nowelizacja ustawy o COVID-19. OZZPiP protestuje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s