Jak skutecznie zarządzać swoim czasem, czyli jak nie umrzeć z głodu i zdrowo się odżywiać?

Na blogu poruszałyśmy już wiele kwestii związanych z aktywnością fizyczną, opisywałyśmy w jaki sposób należy wybierać ubrania sportowe, jak dbać o swoją kondycję w czasie pandemii oraz w jaki sposób znaleźć w sobie motywację do uprawiania sportu, ale nie wspomniałyśmy jeszcze o jednym z ważniejszych aspektów w życiu sportowców, a także zwykłych śmiertelników, o JEDZENIU.

W dzisiejszych czasach ciężko jest zrealizować wszystko to, co chcemy w danym czasie. Zazwyczaj jest tak, że musimy zrezygnować z czegoś, kosztem czegoś innego. Mamy tak dużo na głowie, że zdarza się nam nie zwracać uwagi na to, co jemy. A przecież mówi się: „jesteś tym, co jesz”. Studia, praca i inne obowiązki pochłaniają bardzo dużo naszego czasu, a przecież chcemy mieć także chwilę dla siebie i innych, dla naszej rodziny, znajomych… Każdego dnia podejmujemy szereg decyzji, które mają później wpływ na to, co będziemy robić i jak się będziemy czuć. Często podczas tych wyborów nie bierzemy pod uwagę tego, że dzięki zdrowym i regularnym posiłkom będziemy czuć się znacznie lepiej i będziemy mieli więcej siły, żeby zrobić znacznie więcej. Tylko czym są zdrowe posiłki oraz w jaki sposób zarządzać czasem, aby regularnie jeść?

Mamy do wyboru kilka ścieżek, dzięki którym zaczniemy zdrowo i regularnie jeść, należy jednak trzymać się jednej podstawowej zasady „nie zapominaj o posiłkach”. Kilka rad na temat tego, w jaki sposób nie umrzeć z głodu i jeść pełnowartościowe posiłki:

  1. Przygotowanie samodzielnie listy posiłków na cały tydzień- bardzo pracochłonna opcja, która wymaga od nas przestudiowania wielu stron internetowych. Musimy mieć na uwadze to, że nie każdy z nas jest specjalistą w dziedzinie dietetyki, a wiedza pozyskana w internecie nie musi być niezawodna. Jednak jeśli nie mamy wystarczającej ilości kapitału, który moglibyśmy przeznaczyć na specjalistę, sądzę, że ta opcja nie jest taka zła.

2. Porada u dietetyka- po konsultacji dostaniemy gotowe menu, które będzie dokładnie dostosowane do potrzeb naszego organizmu z uwzględnieniem wszystkich naszych dolegliwości lub schorzeń, jeśli takowe mamy. Ta opcja jest przeznaczona dla osób, które mają wystraczająco dużo pieniędzy, aby sobie na to pozwolić. Należy również zaznaczyć, że nie kończy się tylko na jednej poradzie u dietetyka. Raczej jest to współpraca, która trwa przez jakiś czas, także trzeba mieć na uwadze to, że może to się wiązać z wydaniem większej sumy pieniędzy. Ale jakby nie patrzeć jest to inwestycja w siebie. Wielką zaletą wizyt u dietetyka jest to, że dieta zostanie spersonalizowana, więc jeśli uprawiasz sport możesz wspomnieć o tym swojemu specjaliście, z pewnością dostaniesz szereg rad dietetycznych.

3. Skorzystanie z oferty cateringowej, czyli tzw. pudełkowe jedzenie- jest to najwygodniejsza ze wszystkich opcji, ale też najbardziej kosztowna. Różne firmy proponują różne rozwiązania odnośnie zamawiania jedzenia. Niektóre z nich podają w swojej ofercie pakiety, w których to uwzględnia się:

  • jak długo chcesz korzystać z cateringu (najczęściej jest to cały miesiąc lub tylko dni robocze w miesiącu bez uwzględnienia weekendów)
  • kaloryczność posiłków w zależności od płci i zapotrzebowania kalorycznego
  • sposób życia, czyli przykładowo jeśli jesteś osobą wykonującą aktywność fizyczną dostaniesz dietę dostosowaną do Twojego stylu życia (często, ale niezawsze Twoje menu zostanie omówione z dietetykiem)

4. Jedzenie na mieście- najmniej polecana przeze mnie opcja, ze względu na względnie duże koszty oraz brak kontroli nad tym, co wchodzi w skład potraw. Aczkolwiek dużym plusem jest oszczędność naszego czasu i możliwość wyboru lokalizacji, w której chcemy spożywać posiłek.

Reasumując, każdy z przytoczony przeze mnie pomysłów na zarządzanie swoim czasem w kontekście posiłków, ma swoje plus i minusy. Wybór danej opcji związany jest ze stylem życia, które prowadzimy. Nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu, aby co tydzień wymyślać sobie swoje munu z uwzględnieniem kaloryczności oraz dostarczenia wszystkich potrzebnych organizmowi wartości odżywczych. Jednak z drugiej strony porady u dietetyka lub dieta pudełkowa do najtańszych nie należą, ale za to wielkim plusem jest to, że nie wymagają od nas dużego wysiłku.

Każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób możne zarządzać swoim czasem nie pomijając przy tym posiłków. Przy czym należy pamiętać, że wybór pomysłu na nasze nawyki żywieniowe dostosowane zostaną m. in. poprzez pryzmat portfela, a przede wszystkim własnych potrzeb i oczekiwań.

Jeśli macie jakieś pomysły w jaki sposób można zarządzać efektywnie swoim czasem, nie pomijając przy tym posiłków, zapraszamy do komentarzy 🙂

Biliografia

<a href=”https://www.alejahandlowa.pl/uslugi/dlaczego-polacy-lubia-wloskie-jedzenie” data-type=”URL” data-id=”https://www.alejahandlowa.pl/uslugi/dlaczego-polacy-lubia-wloskie-jedzenie”>https://www.alejahandlowa.pl/uslugi/dlaczego-polacy-lubia-wloskie-jedzenie</a>
<a href=”https://www.zjezykagrafika.pl/presja-czasu-i-stres-z-nia-zwiazany/” data-type=”URL” data-id=”https://www.zjezykagrafika.pl/presja-czasu-i-stres-z-nia-zwiazany/”>https://www.zjezykagrafika.pl/presja-czasu-i-stres-z-nia-zwiazany/</a>
https://www.gotowaniebezstresu.pl/artykuly
https://pl.freepik.com/premium-zdjecie/dietetyk-i-zdrowe-przekaski-owocowe_5200479.htm
https://www.glamour.pl/artykul/dieta-pudelkowa-w-domu-oto-nasze-szybkie-dietetyczne-przepisy-200527061341
http://tawerna.com.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s